Oro tarpo šiltinimas

oro tarpo šiltinimasOro tarpo šiltinimas reikalauja suvokimo, kas tai yra ir kodėl reikalingas šios konkrečios  pastato vietos apšiltinimas. Būtina šiltinimo darbus atliekančių meistrų patirtis, kompetencija, profesionalumas ir atsakomybė.

Kas yra oro tarpas?

Oro tarpas yra pastato sienoje likusi ertmė, ištraukianti iš namo didelę dalį šilumos. Oro tarpas gali būti ir seniai statytuose namuose pagal tuometinę statybos technologiją bei naujų namų sienose, kaip statybininkų brokas; su pastaruoju gali susidurti ir vos į ką tik pastatytą namą įžengę naujakuriai. Prieš daugelį metų pastatytame pastate oro tarpas, atsiradęs dėl tuo metu statybose taikytos metodikos, šiandien tapo rimtu pastato trūkumu. Tuomet manyta, kad tokiu būdu bus išvengta lietaus vandens skverbimosi per išorines sienas. Naujajame name oro tarpai atsiranda dėl statybininkų paliktų klaidų statybų metu.

Kaip pamatyti oro tarpus?

Oro tarpai dažniausiai nėra akivaizdžiai matomi. Sienų viduje galinčius būti oro tarpus įmanoma tik įtarti dėl vidaus patalpose nuolat juntamos vėsos. Geriausias jų įrodymas – termoviziniai tyrimai, kurie akivaizdžiai pateikia detalų vaizdą  ir padeda įvertinti savo nekilnojamo turto būklę.

Kodėl svarbus oro tarpo šiltinimas?

Nedideli oro tarpeliai būtini, kad sienos konstrukcijoje atsiradusi drėgmė, patekusi iš vidaus patalpų į oro tarpą, kuo lengviau pasišalintų į lauką. Tačiau nereikalingi pastato sienose oro tarpai į lauką pašalina maždaug 35-50 % namų šilumos. Vadinasi, kuo tokių „šilumos vagių“ daugiau, tuo namo viduje šalčiau, ir namo šeimininkai išleidžia daugiau pinigų, „šildydami lauką“.

Oro tarpų šiltinimas gali būti atliekamas iš vidaus arba iš išorės. Jei šiltinama iš vidaus, šiek tiek sumažėja patalpos plotas, o iš išorės gali būti pažeista fasado apdaila (ypač būtų gaila gadinti neseniai atnaujintą apdailą). Beje, nereikėtų galvoti, kad apšiltinus tik sienų paviršių, užsipildys ir jose esantys nesandarūs oro tarpai. Specialistai rekomenduoja pirmiausia užsandarinti oro tarpus ir tik po to pradėti sienų šiltinimo darbus.

Oro tarpo šiltinimas dažniausiai atliekamas kokybiškomis šiltinimo medžiagomis: ekovata, termoputomis, polistireno granulėmis

  1. Ekovata – šiltinimo medžiaga, dažniausiai naudojama sienų oro tarpų šiltinimui, kuri
  • labai sandariai užpildo net mažiausias ertmes ir tarpelius;
  • pastato viduje palaiko šilumą;
  • sulaiko ugnies plitimą gaisro atveju , kas itin svarbu medinių pastatų sienų šiltinimui;
  • didina garso izoliaciją;
  • sudaro nepalankią terpę puvinio bei grybelinių mikroorganizmų dauginimuisi;
  • užtikrina sienų „kvėpavimą“;
  • sumažina šildymo sąskaitas žiemą.

Oro tarpų šiltinimas atliekamas užpildant vientisu izoliacinės medžiagos sluoksniu (sausasis pastatų šiltinimo ekovata būdas). Oro tarpų šiltinimas vyksta ekovatą specialios įrangos pagalba įpučiant tarp blokelių ar plytų.

  1. Termoputos skystu pavidalu įpurškiamos į sienoje esantį oro tarpą, kuriame tuoj pat pavirsta porėta, vientisa izoliacine medžiaga. Termoputos, kaip ir ekovata, sandariai užpildo net menkiausius sienose esančius tarpelius bei ertmes.

Specialiai sienose esančių oro tarpų sandarinimui yra sukurtos termoputos „Wall – Foam“. Šios termoputos ne tik hermetiškai užsandarina oro tarpą, bet ir pašalina iš apšiltintų sienų drėgmę, tuo pačius palikdamos sienai galimybę „kvėpuoti“. „Wall – Foam“ termoputos yra pralaidžios garams, jos vėliau nesiplečia ir todėl nedidėja jų tūris sienoje. Šia šiltinimo medžiaga atliekami darbai vyksta nesuardžius pastato išorinės apdailos.

  1. Polistireno granulės pučiamos į oro tarpus kompresoriais per sienoje išgręžtas skyles. Nors oro tarpo šiltinimui naudojamos polistireno granulės, tačiau manoma, kad nereikėtų tikėtis maksimalaus efekto dėl jų pralaidumo ir nors silpnos oro cirkuliacijos sienų oro tarpe. Be to, birios šiltinimo medžiagos sandariai neužpildo nedidelių oro tarpų.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *