Armatūros naudojimas

armatūraArmatūra – tai sutvirtinimo strypas, kuris yra skirtas gelžbetoninėms ar mūrinėms konstrukcijoms pildyti. Paprastai armatūra yra suformuota iš anglinio plieno. Ji dažniausiai yra gaminama su specialiais grioveliais, kad patogiau montuotųsi prie betono. Yra laikoma, kad armatūroje turi būti ir plieno, taip ji būna žymiai tvirtesnė.

Plienas yra besiplečiantis ir jo koeficientas yra beveik lygus moderniam betonui. Be plėtimosi būtų beprasmiška tvirtinti betoną. Nors armatūra turi specialius griovelius, kurie automatiškai tvirtinasi prie betono, tačiau vis dar gali atšokti nuo betono, esant aukštai įtampai. Tada susigadintų visa struktūra. Norint to išvengti, armatūra turėtų būti gaminama uždara, arba sulenkta prie kitų struktūrinių elementų. Jos galus galima užkabinti prie betono arba kitos armatūros. Taip dar yra padidinama ir trintis.

Dažniausiai žmonės naudoja betoninę armatūrą, dėl to, kad betonas turi ypatingą stiprumą, kaip įtempiamoji medžiaga. Slėgis gali būti šone arba centre, todėl būtent tokiose vietose armatūra ir yra montuojama. Armatūra gali perkelti betono temperatūrą.

Be armatūros būtų labai sunku pastatyti daugelį pastatų, pavyzdžiui, kupolo struktūras, biuro pastatus ir kitus, kur reikia lenkstesnių formų. Dėka armatūros galima lengviau pastatyti aukštos struktūros pastatus, kuriems reikia gelžbetonio. Armatūra yra labai plačiai naudojama ir prekybos centrų statybose. Gelžbetonis užtikrina visų pastatų ilgalaikį tvirtumą ir ilgaamžiškumą.

Pagrindinė bėda yra ta, kad kartais ant armatūros gali susiformuoti korozija. Tai sukelia didesnį betono spaudimą, todėl gali atsirasti struktūrinis nepakankamumas. Reikėtų saugoti armatūra nuo korozijos ir naudoti specialias antikorozines priemones tose statybose, kur vanduo yra neišvengiamas (nes būtent vanduo ir sukelia rūdžių atsiradimą). Ypač svarbu apsaugoti armatūrą tokiose vietose, kaip tiltai, pakrančių teritorijos, keliai ir parkavimosi garažai. Rūdys pakeičia armatūros ryšį su jos konkrečia aplinka, nes padidina plotą ir trintį plieno paviršiuje. Būtent todėl visos statybos turi būti labai kruopščiai planuojamos. Reikia rinktis tik nerūdijantį plieną.

Palyginus su kitomis medžiagomis, kurios irgi yra pakankamai stiprios, plienas ir betonas turi panašius šilumos plėtimosi koeficientus. Betono struktūra, sutvirtinta plienu, turi tik minimalią įtampą. Yra sukuriamas diferencialinis, dviejų tarpusavyje sujungtų išteklių, irimas. Tai sukelia temperatūros pakitimo rezultatą.

Betonas, kaip medžiaga turi labai stiprų tankį, o siekiant išvengti disbalanso, ir yra naudojami armatūros profiliai. Betonas yra puikiai derinamas su mūru. Mūro gaminiai, pavyzdžiui, plytos arba blokai yra gaminami su tuštumomis, kurias galima pripildyti armatūra. Tokiu būdu pastatas tampa labai tvirtas ir ilgalaikis. Šis statybinis būdas dar yra vadinamas armuotu mūru.

Verta žinoti, kad armatūros profilių gamyba nėra saugi. Kiekviename darbe reikia įvertinti riziką ir turi būti imtasi atitinkamų saugos priemonių. Darbuotojai neturėtų dirbti virš vertikalių, neišsikišančių armatūros profilių, nebent jie yra apsaugoti. Profiliai turi būti apsaugoti, pavyzdžiui, medienos danga. Jei armatūra yra montuojama netoli elektros linijų, reikia, kad visi elektros ištekliai būtų apdengti ir izoliuoti, tam, kad būtų galima išvengti elektros smūgio. Išlindusi armatūra gali būti apsaugota specialiu armuotu plieno plastiku. Jis taip pat apsaugos ir nuo galimų įbrėžimų.

Dauguma plieninių armatūrų negali būti suvirinamos. Nors tai ir galėtų būti naudinga. Tai galima atlikti tik su specialia armatūra ir tik patyrusio eksperto rankomis. Prieš tai specialistai turi atlikti tyrimus, ar tai išvis įmanoma. Trumpesnės armatūros gali būti tiesiog supjaustomos ir išlenkiamos. Yra labai svarbu, kad pjovimo ir lenkimo veiksmai būtų tikslūs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *